2024 Critics Choice Awards Winners List (Updating Live)

Looks like someone’s about to paint the town pink. That’s because “Barbie” got a whopping 18 nominations at the 29th Critics Choice Awards, airing tonight at 7:00 p.m. ET/4:00 p.m. PT from the Barker Hangar at the Santa Monica Airport, with Chelsea Handler as MC. Over the next few hours, we’ll find out just how many awards the Greta Gerwig film collects.

There was no one title to dominate the Critics Choice TV nominations in quite the same way. But the show with the most overall nods was Apple TV+’s “The Morning Show,” with six total. “Succession” followed with five.

The winners will be indicated below throughout the evening in bold.

TV

BEST DRAMA SERIES

The Crown (Netflix)
The Diplomat (Netflix)
The Last of Us (HBO | Max)
Loki (Disney+)
The Morning Show (Apple TV+)
Star Trek: Strange New Worlds (Paramount+)
Succession (HBO | Max)
Winning Time: The Rise of the Lakers Dynasty (HBO | Max)

Related Stories

"Barbie"
NEW YORK, NEW YORK - JANUARY 11: Martin Scorsese attends the 2024 National Board of Review Gala at Cipriani 42nd Street on January 11, 2024 in New York City. (Photo by Taylor Hill/FilmMagic)

BEST ACTOR IN A DRAMA SERIES

Kieran Culkin – Succession (HBO | Max)
Tom Hiddleston – Loki (Disney+)
Timothy Olyphant – Justified: City Primeval (FX)
Pedro Pascal – The Last of Us (HBO | Max)
Ramón Rodríguez – Will Trent (ABC)
Jeremy Strong – Succession (HBO | Max)

BEST ACTRESS IN A DRAMA SERIES

Jennifer Aniston – The Morning Show (Apple TV+)
Aunjanue Ellis – Justified: City Primeval (FX)
Bella Ramsey – The Last of Us (HBO | Max)
Keri Russell – The Diplomat (Netflix)
Sarah Snook – Succession (HBO | Max)
Reese Witherspoon – The Morning Show (Apple TV+)

BEST SUPPORTING ACTOR IN A DRAMA SERIES

Khalid Abdalla – The Crown (Netflix)
Billy Crudup – The Morning Show (Apple TV+)
Ron Cephas Jones – Truth Be Told (Apple TV+)
Matthew MacFadyen – Succession (HBO | Max)
Ke Huy Quan – Loki (Disney+)
Rufus Sewell – The Diplomat (Netflix)

BEST SUPPORTING ACTRESS IN A DRAMA SERIES

Nicole Beharie – The Morning Show (Apple TV+)
Elizabeth Debicki – The Crown (Netflix)
Sophia Di Martino – Loki (Disney+)
Celia Rose Gooding – Star Trek: Strange New Worlds (Paramount+)
Karen Pittman – The Morning Show (Apple TV+)
Christina Ricci – Yellowjackets (Showtime)

BEST COMEDY SERIES

Abbott Elementary (ABC)
Barry (HBO | Max)
The Bear (FX)
The Marvelous Mrs. Maisel (Prime Video)
Poker Face (Peacock)
Reservation Dogs (FX)
Shrinking (Apple TV+)
What We Do in the Shadows (FX)

BEST ACTOR IN A COMEDY SERIES

Bill Hader – Barry (HBO | Max)
Steve Martin – Only Murders in the Building (Hulu)
Kayvan Novak – What We Do in the Shadows (FX)
Drew Tarver – The Other Two (HBO | Max)
Jeremy Allen White – The Bear (FX)
D’Pharaoh Woon-A-Tai – Reservation Dogs (FX)

BEST ACTRESS IN A COMEDY SERIES

Rachel Brosnahan – The Marvelous Mrs. Maisel (Prime Video)
Quinta Brunson – Abbott Elementary (ABC)
Ayo Edebiri – The Bear (FX)
Bridget Everett – Somebody Somewhere (HBO | Max)
Devery Jacobs – Reservation Dogs (FX)
Natasha Lyonne – Poker Face (Peacock)

BEST SUPPORTING ACTOR IN A COMEDY SERIES

Phil Dunster – Ted Lasso (Apple TV+)
Harrison Ford – Shrinking (Apple TV+)
Harvey Guillén – What We Do in the Shadows (FX)
James Marsden – Jury Duty (Amazon Freevee)
Ebon Moss-Bachrach – The Bear (FX)
Henry Winkler – Barry (HBO | Max)

BEST SUPPORTING ACTRESS IN A COMEDY SERIES

Paulina Alexis – Reservation Dogs (FX)
Alex Borstein – The Marvelous Mrs. Maisel (Prime Video)
Janelle James – Abbott Elementary (ABC)
Sheryl Lee Ralph – Abbott Elementary (ABC)
Meryl Streep – Only Murders in the Building (Hulu)
Jessica Williams – Shrinking (Apple TV+)

BEST LIMITED SERIES

Beef (Netflix)
Daisy Jones & the Six (Prime Video)
Fargo (FX)
Fellow Travelers (Showtime)
Lessons in Chemistry (Apple TV+)
Love & Death (HBO | Max)
A Murder at the End of the World (FX)
A Small Light (National Geographic)

BEST MOVIE MADE FOR TELEVISION

The Caine Mutiny Court-Martial (Showtime)
Finestkind (Paramount+)
Mr. Monk’s Last Case: A Monk Movie (Peacock)
No One Will Save You (Hulu)
Quiz Lady (Hulu)
Reality (HBO | Max)

BEST ACTOR IN A LIMITED SERIES OR MOVIE MADE FOR TELEVISION

Matt Bomer – Fellow Travelers (Showtime)
Tom Holland – The Crowded Room (Apple TV+)
David Oyelowo – Lawmen: Bass Reeves (Paramount+)
Tony Shalhoub – Mr. Monk’s Last Case: A Monk Movie (Peacock)
Kiefer Sutherland – The Caine Mutiny Court-Martial (Showtime)
Steven Yeun – Beef (Netflix)

BEST ACTRESS IN A LIMITED SERIES OR MOVIE MADE FOR TELEVISION

Kaitlyn Dever – No One Will Save You (Hulu)
Carla Gugino – The Fall of the House of Usher (Netflix)
Brie Larson – Lessons in Chemistry (Apple TV+)
Bel Powley – A Small Light (National Geographic)
Sydney Sweeney – Reality (HBO | Max)
Juno Temple – Fargo (FX)
Ali Wong – Beef (Netflix)

BEST SUPPORTING ACTOR IN A LIMITED SERIES OR MOVIE MADE FOR TELEVISION

Jonathan Bailey – Fellow Travelers (Showtime) — WINNER
Taylor Kitsch – Painkiller (Netflix)
Jesse Plemons – Love & Death (HBO | Max)
Lewis Pullman – Lessons in Chemistry (Apple TV+)
Liev Schreiber – A Small Light (National Geographic)
Justin Theroux – White House Plumbers (HBO | Max)

BEST SUPPORTING ACTRESS IN A LIMITED SERIES OR MOVIE MADE FOR TELEVISION

Maria Bello – Beef (Netflix) — WINNER
Billie Boullet – A Small Light (National Geographic)
Willa Fitzgerald – The Fall of the House of Usher (Netflix)
Aja Naomi King – Lessons in Chemistry (Apple TV+)
Mary McDonnell – The Fall of the House of Usher (Netflix)
Camila Morrone – Daisy Jones & the Six (Prime Video)

BEST FOREIGN LANGUAGE SERIES

Bargain (Paramount+)
The Glory (Netflix)
The Good Mothers (Hulu)
The Interpreter of Silence (Hulu)
Lupin (Netflix)
Mask Girl (Netflix)
Moving (Hulu)

BEST ANIMATED SERIES

Bluey (Disney+)
Bob’s Burgers (Fox)
Harley Quinn (HBO | Max)
Scott Pilgrim Takes Off (Netflix)
Star Trek: Lower Decks (Paramount+)
Young Love (HBO | Max)

BEST TALK SHOW

The Graham Norton Show (BBC America)
Jimmy Kimmel Live! (ABC)
The Kelly Clarkson Show (NBC)
Last Week Tonight with John Oliver (HBO | Max)
Late Night with Seth Meyers (NBC)
The Late Show with Stephen Colbert (CBS)

BEST COMEDY SPECIAL

Mike Birbiglia: The Old Man and the Pool (Netflix)
Alex Borstein: Corsets & Clown Suits (Prime Video)
John Early: Now More Than Ever (HBO | Max)
John Mulaney: Baby J (Netflix)
Trevor Noah: Where Was I (Netflix)
Wanda Sykes – I’m an Entertainer (Netflix)

Film

BEST PICTURE

American Fiction
Barbie
The Color Purple
The Holdovers
Killers of the Flower Moon
Maestro
Oppenheimer
Past Lives
Poor Things
Saltburn

BEST ACTOR

Bradley Cooper – Maestro
Leonardo DiCaprio – Killers of the Flower Moon
Colman Domingo – Rustin
Paul Giamatti – The Holdovers
Cillian Murphy – Oppenheimer
Jeffrey Wright – American Fiction

BEST ACTRESS

Lily Gladstone – Killers of the Flower Moon
Sandra Hüller – Anatomy of a Fall
Greta Lee – Past Lives
Carey Mulligan – Maestro
Margot Robbie – Barbie
Emma Stone – Poor Things

BEST SUPPORTING ACTOR

Sterling K. Brown – American Fiction
Robert De Niro – Killers of the Flower Moon
Robert Downey Jr. – Oppenheimer — WINNER
Ryan Gosling – Barbie
Charles Melton – May December
Mark Ruffalo – Poor Things

BEST SUPPORTING ACTRESS

Emily Blunt – Oppenheimer
Danielle Brooks – The Color Purple
America Ferrera – Barbie
Jodie Foster – Nyad
Julianne Moore – May December
Da’Vine Joy Randolph – The Holdovers — WINNER

BEST YOUNG ACTOR/ACTRESS

Abby Ryder Fortson – Are You There God? It’s Me, Margaret.
Ariana Greenblatt – Barbie
Calah Lane – Wonka
Milo Machado Graner – Anatomy of a Fall
Dominic Sessa – The Holdovers
Madeleine Yuna Voyles – The Creator

BEST ACTING ENSEMBLE

Air
Barbie
The Color Purple
The Holdovers
Killers of the Flower Moon
Oppenheimer

BEST DIRECTOR

Bradley Cooper – Maestro
Greta Gerwig – Barbie
Yorgos Lanthimos – Poor Things
Christopher Nolan – Oppenheimer
Alexander Payne – The Holdovers
Martin Scorsese – Killers of the Flower Moon

BEST ORIGINAL SCREENPLAY

Samy Burch – May December
Alex Convery – Air
Bradley Cooper & Josh Singer – Maestro
Greta Gerwig & Noah Baumbach – Barbie
David Hemingson – The Holdovers
Celine Song – Past Lives

BEST ADAPTED SCREENPLAY

Kelly Fremon Craig – Are You There God? It’s Me, Margaret.
Andrew Haigh – All of Us Strangers
Cord Jefferson – American Fiction
Tony McNamara – Poor Things
Christopher Nolan – Oppenheimer
Eric Roth & Martin Scorsese – Killers of the Flower Moon

BEST CINEMATOGRAPHY

Matthew Libatique – Maestro
Rodrigo Prieto – Barbie
Rodrigo Prieto – Killers of the Flower Moon
Robbie Ryan – Poor Things
Linus Sandgren – Saltburn
Hoyte van Hoytema – Oppenheimer

BEST PRODUCTION DESIGN

Suzie Davies, Charlotte Dirickx – Saltburn
Ruth De Jong, Claire Kaufman – Oppenheimer
Jack Fisk, Adam Willis – Killers of the Flower Moon
Sarah Greenwood, Katie Spencer – Barbie
James Price, Shona Heath, Szusza Mihalek – Poor Things
Adam Stockhausen, Kris Moran – Asteroid City

BEST EDITING

William Goldenberg – Air
Nick Houy – Barbie
Jennifer Lame – Oppenheimer
Yorgos Mavropsaridis – Poor Things
Thelma Schoonmaker – Killers of the Flower Moon
Michelle Tesoro – Maestro

BEST COSTUME DESIGN

Jacqueline Durran – Barbie
Lindy Hemming – Wonka
Francine Jamison-Tanchuck – The Color Purple
Holly Waddington – Poor Things
Jacqueline West – Killers of the Flower Moon
Janty Yates, David Crossman – Napoleon

BEST HAIR AND MAKEUP

Barbie
The Color Purple
Maestro
Oppenheimer
Poor Things
Priscilla

BEST VISUAL EFFECTS

The Creator
Guardians of the Galaxy Vol. 3
Mission: Impossible – Dead Reckoning Part One
Oppenheimer
Poor Things
Spider-Man: Across the Spider-Verse

BEST COMEDY

American Fiction
Barbie
Bottoms
The Holdovers
No Hard Feelings
Poor Things

BEST ANIMATED FEATURE

The Boy and the Heron
Elemental
Nimona
Spider-Man: Across the Spider-Verse
Teenage Mutant Ninja Turtles: Mutant Mayhem
Wish

BEST FOREIGN LANGUAGE FILM

Anatomy of a Fall
Godzilla Minus One
Perfect Days
Society of the Snow
The Taste of Things
The Zone of Interest

BEST SONG

“Dance the Night” – Barbie
“I’m Just Ken” – Barbie
“Peaches” – The Super Mario Bros. Movie
“Road to Freedom” – Rustin
“This Wish” – Wish
“What Was I Made For” – Barbie

BEST SCORE

Jerskin Fendrix – Poor Things
Michael Giacchino – Society of the Snow
Ludwig Göransson – Oppenheimer
Daniel Pemberton – Spider-Man: Across the Spider-Verse
Robbie Robertson – Killers of the Flower Moon
Mark Ronson, Andrew Wyatt – Barbie

Source

Leave a Comment

tag tag tag tag tag tag tag tag tag tag tag tag tag tag tag tag tag tag tag tag tag tag tag tag tag tag tag tag tag tag tag tag tag tag tag tag